1 avgust kuni “AKFA Medline” ko‘p tarmoqli tibbiyot markazida “O’zbekiston kardiojarrohligida tarixiy o’zgarishlar” mavzusida anjuman o’tkazildi. Tadbirda Sog’liqni saqlash vazirligi vakillari, kardiojarrohlik yo’nalishida faoliyat yuritayotgan shifokorlar, klinika rahbariyati va xodimlari, shuningdek, OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirning rasmiy qismida tibbiyot markazining yuqori malakali shifokorlari qisqa vaqt ichida turli murakkablikdagi 600 ga yaqin jarrohlik operatsiyalarini muvaffaqiyatli o‘tkazishgani qayd etildi. Klinikada yurak-qon tomir kasallliklarini davolash va oldini olishning zamonaviy usullari qo’llanib kelinmoqda. Ma’lumki, kasallikni davolashda aniq tashxis qo‘yish juda muhim hisoblanadi.
Tadbir davomida so’zga chiqqanlar ishlab turgan yurakda aortokoronar shunt o‘rnatish, Fallo tetradasini radikal korreksiyasi, Bental de Bono, Aorta klapanini protez qilish va boshqa murakkab operatsiyalar o’tkazilgani haqida ma’lumot berishdi. Shu bilan birga, turli yoshdagi bemorlarning operatsiyagacha bo’lgan ahvoli, zamonaviy uskunalarda qo’yilgan tashxis va operatsiyadan keyingi holati tahlil qilindi.
“Hamyurtlarimiz dardlariga shifo izlab, murakkab jarrohlik amaliyotlarini o’tkazish uchun xorijiy mamlakatlarga borishmoqda. Bizning asosiy maqsadimiz – rivojlangan davlatlarda amalga oshirilayotgan operatsiyalarni yurtimizda o’tkazish. Agar buning imkoni bo’lmasa, xorijlik mutaxassislarni O’zbekistonga taklif qilib, tibbiyot markazimizda barcha sharoitlarni ta’minlab berishdan iborat. Shu bilan birga, xususiy tibbiyotda jahon tan oladigan yetuk mutaxassislarni kamol toptirish. Hozirgi kunda “AKFA Medline” tibbiyot markaziga Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston va boshqa mamlakatlardan bemorlar tashrif buyurishmoqda. Bu orqali biz tibbiy turizm rivojiga ham o’z hissamizni qo’shmoqdamiz”, – deya ta’kidladi “AKFA Medline” tibbiyot markazi rahbari Kamola Mirzaliyeva.
Tibbiyot markazda murakkab jarrohlik amaliyoti bilan qisqa vaqt ichida 9 ta bemor davolandi. Ular orasida jajji bemorlar ham bor. “AKFA Medline” tibbiyot markazi bu kabi tadbirlarni tashkil qilish orqali respublikadagi shifokorlarning bilim darajasi va amaliy ko’nikmalarini yanada oshirishni maqsad qilgan.

1 августа в многопрофильном медицинском центре AKFA Medline состоялась конференция «Исторический прорыв кардиохирургии Узбекистана». В мероприятии приняли участие представители Министерства здравоохранения, кардиохирурги, руководство и сотрудники клиники, а также представители средств массовой информации.
В официальной части мероприятия выступившие отметили, что за короткий срок высококвалифицированные врачи медицинского центра успешно выполнили около 600 операций различной степени сложности. В клинике используются современные методы лечения и профилактики сердечно-сосудистых заболеваний.
В ходе мероприятия участникам рассказали о проведенных операциях: аортокоронарное шунтирование на работающем сердце, радикальная коррекция Тетрады Фалло с атрезией легочной артерии, операция Бентал Де Боно, протезирование аортального клапана. Были проанализированы истории пациентов разного возраста, которых прооперировали в AKFAMedline и их послеоперационное состояние.
«Наши соотечественники выезжают за границу, чтобы обратиться за медицинской помощью и выполнить сложные операции. Наша основная цель — проведение сложных операций в нашей стране, в частности в нашей клинике. Если это невозможно, мы можем пригласить иностранных специалистов в Узбекистан и предоставить им все условия. Также важно развивать специалистов в области частной медицины нашей страны. В настоящее время медицинский центр AKFA Medline посещают пациенты из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и других соседних стран. Таким образом, мы вносим свой вклад в развитие медицинского туризма», — отметила руководитель медицинского центра AKFA Medline Камола Мирзалиева.
На сегодняшний момент в Медицинском центре в общей сложности было произведено 9 сложных кардиохирургических операции. Среди них были и дети с врожденными пороками сердца. Путем организаций таких мероприятий, «AKFA Medline» нацелен повысить уровень знаний и практических навыков врачей республики.